2014. március 28., péntek

Online teszten bizonyíthatják környezettudatosságukat az iskolások

Tuti biztos? címmel hétfőn indult és hat héten át zajlik az az internetes tudáspróba, amely az általános iskolások tájékozottságát méri fel a környezetvédelem, az élelmiszerbiztonság és az egészséges életmód terén. 

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) és a PontVelem Nonprofit Kft. által indított tesztsorozattal a 6-14 évesek tudását mérik fel, a legügyesebbek egyhetes kalandtáborozást, okostelefont és digitális fényképezőgépet nyerhetnek - olvasható a szervezők közleményében.
A játékban kiderül majd, hogy mint gondolnak a gyerekek az élelmiszerek minőségéről, mennyire ismerik az élelmiszerlánc fogalmát vagy a hungarikumokat, mennyire környezettudatosak és mennyire vannak tisztában a higiénia és az egészséges életmód fogalmaival.
A kérdésekre nincs rossz válasz, a szervezők a diákok ismereteire kíváncsiak.

Regisztrálni és a játékban részt venni a www.pontvelem.hu oldalon lehet.
Forrás: oktatas.hu

Logótervezési pályázat

Az Oktatási Hivatal országos, nyílt grafikai pályázatot hirdet a Magyar Képesítési Keretrendszer arculatának megtervezésére. A pályázat kiírója a pályázóktól invenciózus, kreatív grafikai megoldásokat vár, amelyek kifejezően tükrözik a keretrendszer oktatás-képzésben betöltésre váró szerepét és sokrétű hasznát.

A feladat magában foglalja az egyedi arculati koncepciót: új logó, ehhez kapcsolódóan a kisarculati elemek (mappa, névjegy, szórólap, plakát, oklevél, diploma, bizonyítvány, prezentáció design), valamint az OH honlapjára kerülő fejléc megtervezését és az arculati kézikönyv elkészítését.

Az MKKR-ről és EKKR-ről további információk az Oktatási Hivatal honlapján – az LLL menüponton belül – találhatók.
Pályázók köre: bármely természetes vagy jogi személy; egyénileg és csoportosan is lehet jelentkezni. Egy pályázó több pályaművet is benyújthat, de más felhívásra beadott munkák nem fogadhatók el. A pályázaton való részvétel díjmentes.

Pályázati díj: bruttó 500.000 Ft
A pályázati anyagok leadási határideje: 2014. május 15.
  
További információ: Szlamka Erzsébet (Oktatási Hivatal), 1-795-48-72 
  
Letölthető dokumentum

2014. március 27., csütörtök

Pályázat - Mesekönyv gyűjtés

Fotó: CivilKomP
Osztálykirándulást támogatnak a Mesedoktorok! Kórházak, gyermekosztályok mesekönyvállományának bővítése céljából óvodai csoportok és általános iskolai osztályok részvételével a Mátrix Közhasznú Alapítvány Gyógyító Mesedoktorok mozgalma mesekönyv gyűjtő akciót szervez. 

Most jótékony célra át lehet adni a már nem használt, de még jó állapotban lévő mesekönyveket. A legtöbb könyvet összegyűjtő általános iskolás csapat 2014-es év végi osztálykirándulását az alapítvány fedezi, a legtöbb könyvet összegyűjtő óvodai csapat értékes díjazásban részesül. Az összes összegyűjtött könyv egészségügyi intézményekbe kerül szétosztásra, így a nemes célú programban egyébként is érdemes részt venni.
Osztályok, csoportok indulhatnak a támogatói programban! Egy intézményből külön - külön több osztály / csoport is részt vehet a jótékonysági versenyben. Az alapítvánnyal az induló csoportok kapcsolattartója az osztályfőnök (óvodák esetén az óvónő). Az induló / könyvet beküldő csapatok egyben és részenként is beküldhetik (határidőn belül) az összegyűjtött könyv adományokat. Minden küldeménynek tartalmaznia kell az intézmény nevét, címét, az osztályt / csoportot, a kapcsolattartó pedagógus nevét, telefonos elérhetőségét. A http://www.mesedoktorok.hu oldalon rendszeresen frissítésre kerül a csapatok által beküldött könyvek mennyisége, így a résztvevő csapatok között igazi verseny alakulhat ki.
Beküldhető minden új-és használt (de jó állapotban lévő) mesekönyv, ifjúsági regény, ismeretterjesztő gyermekkönyv, színező is. A 2014-es évi mesekönyv gyűjtő akció 2014 április 1-től május 13-ig tart (a postára adás / leadás határideje).
A mesekönyvek leadási (csomagküldési) helye: Mátrix Közhasznú Alapítvány, 6720 Szeged, Roosevelt tér 5. Információs telefonszám: +36-20-620-52-10 (hétköznap 10-12 között hívható) 

A Gyógyító Mesedoktorok támogatói programja kapcsán résztvevő csapatok eredménylistáját, a mindenkori hatályos szabályzatot a http://www.mesedoktorok.hu internetes oldalon közzétett pályázati felhívás tartalmazza. A résztvevők részvételükkel elfogadják a részvételi szabályokat, melytől eltérni nem lehet.

A helyi tantervek bevezetésének támogatása


Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézetben (OFI) a TÁMOP 3.1.1 projekt keretében olyan dokumentumok készültek, amelyek a helyi tantervek implementációját és a pedagógusok mindennapi, gyakorlati munkáját hivatottak segíteni.

Az új kerettantervek több területen és több szempontból is változásokat hoztak a helyi tantervekben. Megjelentek új tantárgyak, új tartalmak vagy egyes tantárgyak elemei más tantárgyakba épültek be, némely tananyag felépítése vagy szemléletmódja lényegesen megváltozott. Mivel minden tantárgy másképpen érintett a változásokban, így tantárgyanként és évfolyamonként történik a helyi implementációt segítő dokumentumok kidolgozása.

Az elkészült és közreadott segédanyagok egy része közvetlenül használható a tanítási gyakorlatban, más része pedig a tanítási-tanulási folyamat megtervezésében, a felkészülésben jelenthet segítséget. Ez utóbbiak között találhatók tanmenetrészletek, óravázlatok, módszertani ajánlások, szakmai háttéranyagok. Az előbbiek közvetlenül a tanulói tevékenységekhez kapcsolódnak: különböző jellegű és célú feladatlapok, feladatleírások, szemléltetőanyagok, tanulókísérletek.

Az eddig elkészült dokumentumok itt érhetők el.

Kapcsolódó link:

http://tamop311.ofi.hu/helyi-tantervek

2014. március 26., szerda

Jogszabályfigyelő - előmeneteli rendszer


A Magyar Közlöny 2014/43. számában (4434-4439. o) megjelent a 99/2014. (III. 25.) Korm. rendelet a pedagógusok előmeneteli rendszeréről és a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény köznevelési intézményekben történő végrehajtásáról szóló 326/2013. (VII. 30.) Korm. rendelet módosításáról.

 Hatályos: 2014. 03. 26., 2014. 04. 25.

2014. március 25., kedd

Megjelentek a Határtalanul! program 2014. évi pályázati kiírásai



Az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő meghirdette a Határtalanul! program 2014. évi pályázati kiírásait. A külhoni iskolai kirándulási program célja a magyar-magyar kapcsolatok építése, a személyes kapcsolatok kialakítása, elmélyítése, melyhez Magyarország költségvetése több, mint 1 milliárd forint forrást biztosít.
A köznevelési intézményekre vonatkozó pályázati kiírások a Támogatáskezelő honlapján érhetőek el az alábbi kategóriákban

Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek (http://www.emet.gov.hu/felhivasok/hatartalanul_program3/)

Együttműködés szakképző iskolák között (http://www.emet.gov.hu/felhivasok/hatartalanul_program4/); 

Együttműködés gimnáziumok között (http://www.emet.gov.hu/felhivasok/hatartalanul_program5/).

A pályázatok benyújtása elektronikusan, az Elektronikus Pályáztatási és Együttműködési Rendszerben (a továbbiakban: EPER) történik.

További felvilágosítás a Támogatáskezelő ügyfélszolgálati elérhetőségein (http://www.emet.gov.hu/hatter_1/hatartalanul_program/) kapható.

Felhívás erdei iskoláztatással kapcsolatos továbbképzésre pedagógusok és erdei iskola szolgáltatók számára



A továbbképzés elvégzése feltétele az erdei iskolai támogatások igénybevételének, amelyek a Svájci- Magyar Együttműködési Program SH/4/10 azonosító számú „ Égigérő tanterem” című projekt keretében a 2013-tól 2016-ig kerülnek meghirdetésre.

Kizárólag azok az iskolák és azok az érvényes minősítéssel rendelkező erdei iskola szolgáltatók kaphatnak támogatást jelen konstrukcióban,  ahonnan legalább egy pedagógus, illetve egy munkatárs részt vesz a képzésen és az azt követő műhelymunkán.

Továbbképzés megnevezése: Természetismereti terepi vezető - akkreditált továbbképzés és műhelymunka

A képzés szervezője: Környezet- és Természetvédelmi Oktatóközpontok Országos Szövetsége (KOKOSZ)

A részvétel feltételei:
Általános iskolai korosztállyal foglalkozó pedagógus vagy minősített erdei iskolai szolgáltató munkatársa jelentkezhet a képzésre

A képzés óraszáma: 34 óra + 10 óra műhelymunka
(Két hétvége: péntek délután, szombat teljes nap, vasárnap délelőtt)
A 44 órás továbbképzés 15 óra elmélet, és 19 óra terepi, illetve 10 óra kooperatív csoportmunkából tevődik össze. A továbbképzések műhelymunkával egészülnek ki, mely során a pedagógusok és a szolgáltatók új ismeretanyagra tehetnek szert a Natura 2000 eszméjével kapcsolatosan, továbbá módszertani útmutatást kapnak arra vonatkozóan, hogy milyen formában lehet beépíteni az erdei iskola programba a Natura 2000-es területek ismeretanyagát.


Szervezés: 
A képzés 2014 április 25- 26- 27. ; május 09-10- 11. kerül megszervezésre a Szolnoki Gyermek és Ifjúsági közalapítvány – Turistikai és Szabadidő Központban

5000 Szolnok, Tiszaliget (www.turisztikaikozpont.hu)
Jelentkezési határidő: 2014. április 18. (péntek)
 
A képzésről további tájékoztatást nyújt:
Molnár Zoltán (mzmadar6@gmail.com; 20/226-2828)

Kapcsolódó link:


2014. március 23., vasárnap

e-Bug egészségfejlesztési program




Az e-Bug segítségével a 6-10 és a 11-15 éves gyermekek szórakoztató formában sajátíthatják el a megfelelő személyi higiénére (kéz- és légúti higiéné), a szexuális egészségre, a védőoltásokra és a felelősségteljes antibiotikum-használatra vonatkozó alapvető ismereteket. Érdekesen, szemléletesen mutatja be számukra a mikrobák világát. A gyerekek sok játék, kísérlet, tesztfeladat révén fejleszthetik a tudásukat.

Minden feladatot és tervet úgy állítottak össze, hogy azok kiegészítsék a nemzeti alaptantervet. Az alapfokú és középfokú intézmények diákjainak szóló e-Bug portál internetes játékokkal, ellenőrző kérdésekkel, és egyéb hasznos anyagokkal egészíti ki a tanár oktatási anyagát, így a tanulás élménye otthon is folytatódhat.

Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal 2014 februárjában elindította az e-Bug programot, amelynek célja az e-Bug nevű egészségfejlesztési oktatási eszköz magyarországi megismertetése és használatának bevezetése. Az OTH a megvalósításhoz a kormányhivatalok népegészségügyi szakigazgatási szerveinél és a járási hivatalok népegészségügyi intézeteinél dolgozó kollégák segítségét veszi igénybe, akik e-Bug koordinátorként felveszik és tartják a kapcsolatot az oktatási intézményekkel, szakmai támogatást nyújtanak nekik a program végrehajtásában.

Az e-Bug ismeretanyaga például a következő tantárgyak keretében kerülhet feldolgozásra:
  • környezetismeret, természetismeret, biológia, egészségtan,
  • informatika,
  • természettudományi gyakorlatok,
  • társadalomismeret,
  • idegen nyelv,
  • osztályfőnöki óra.
Az e-Bug program választása önkéntes.
Bármelyik iskola lehet mintaiskola, amelyik befogadja az e-Bug egészségfejlesztési programot mint a tanítás egyik új módszertani lehetőségét. A pedagóguson múlik, hogy a tanterv szerint oktatandó tananyaghoz milyen mértékben használja fel, építi be az e-Bug nyújtotta lehetőségeket. Akár délutáni foglalkozás, tanulószoba keretében is felhasználható. 

Az e-Bug a www.e-bug.eu címen érhető el. A kezdőoldal alján kiválasztható az ország (Hungary) és így jelenik meg a honlap magyar nyelvű változata. A honlap két fő egységéből áll: az egyik a gyerekeknek szól, a másik a tanároknak. A letölthető tananyagok internetes kapcsolat és számítógép nélkül is használhatóak.
 
Kérem, jelezze, ha iskolája szívesen élne a lehetősséggel és csatlakozna a nemzetközi programhoz. A részvételhez az iskolából kijelölt kapcsolattartó nevét és elérhetőségét (e-mail, telefonszám) kérjük, a marko.zoltanne@dar.antsz.hu címre 2014. március 24-ig megküldeni szíveskedjék. A program indítása a jelentkező iskolákban 2014 márciusában várható. 

Kapcsolódó linkek: